Skip to main content
drzewa, olszany, szkółka roślin, szkółka, pole, różnorodność drzew, rośliny

solidne korzenieto podstawa

1936
1950
1980
2000

Solidne korzenie to podstawa – zwłaszcza w ogrodnictwie. Historia szkółek rodziny Grąbczewskich sięga roku 1936, w którym Leopold Grąbczewski rozpoczął produkcję krzewów róż. Już w 1939 roku jego szkółka dostarczała na rynek 200 000 sztuk krzewów róż. Powojenne odmiany jego hodowli: Irina, Camping, Mazowsze, Warszawa, Mieszko, Jantar były nagradzane na krajowych i międzynarodowych konkursach różanych.

W latach 50. i 60., w działalność szkółek, które mieściły się wówczas w podwarszawskiej Dąbrówce włączyła się żona Leopolda – Jadwiga. Nieco później, na początku lat 70. prowadzenie firmy przejął ich syn, który wprowadzał pionierską technologię produkcji roślin iglastych w pojemnikach. Jan Grąbczewski wprowadził do polskiego szkółkarstwa wiele cennych odmian, które do dziś cieszą się dużą popularnością.

W latach 80. Do rodzinnej działalności przyłączył się brat Jana, Jacek, który poszerzył asortyment firmy o krzewy liściaste. Połowa lat 90. to czas przenosin szkółek do podwarszawskiego Runowa. Stery przejmują przedstawiciele trzeciego pokolenia: Wojciech (syn Jana) i Agnieszka (córka Jacka).

W roku 2000 uruchomiliśmy punkt sprzedaży hurtowej, w którym klienci profesjonalnie zajmujący się zielenią, zaopatrują się w rośliny ozdobne najwyższej jakości do parków i ogrodów – w pełnym wyborze: od bylin po gotowe drzewa.

W związku z rosnącym zainteresowaniem gotową, dorodną zielenią, uzupełniliśmy naszą ofertę o naprawdę duże drzewa alejowe. Ten kierunek z powodzeniem rozwijamy w naszej filii w Olszanach, niedaleko Grójca. Tam testujemy, obserwujemy i produkujemy dziesiątki nowych gatunków i odmian drzew, które trafiają każdego roku do ogrodów i parków w Polsce i dziesięciu innych krajach.

jest takie miejsce...

kilkuminutowa podróż przez historię Grąbczewskich

niespotykanywybór

Produkujemy najwyższej jakości rośliny ozdobne. W naszej siedzibie w Runowie zgromadziliśmy niespotykany nigdzie indziej wybór – od bylin, po wielkie, dojrzałe drzewa. Co roku wprowadzamy nowe, przetestowane w naszym klimacie gatunki i odmiany, po to aby w jednym miejscu zaopatrzyć w roślinny każdy, nawet najbardziej skomplikowany projekt ogrodu czy parku. Zależy nam aby nasze rośliny dawały natychmiastowy efekt od razu po posadzeniu. Staramy się produkować rośliny większe, uformowane, dorodniejsze.

Zaopatrujemy zarówno najbardziej wymagających inwestorów prywatnych, jak i deweloperów, firmy budowlane oraz samorządy. Na co dzień współpracujemy z czołowymi architektami, architektami krajobrazu, firmami ogrodniczymi.

Nie poprzestajemy na sprzedaży samych roślin. Temat zieleni rozwiązujemy kompleksowo: na życzenia klientów zajmujemy się projektowaniem, pomagamy w doborze gatunków biorąc pod uwagę specyfikę projektu i wymagania budżetu, organizujemy dostawy specjalistycznym sprzętem, sadzenie i pielęgnację.

Poza żywymi produktami oferujemy także inne poszukiwane akcesoria: systemy podziemnego kotwienia drzew, solidne i eleganckie donice ozdobne wykonane ze stali i tworzyw sztucznych.

Od czasu pandemii rozwijamy także naszą najnowszą markę: Szklarnie z Runowa: solidne i piękne szklarnie uprawowe i pawilony ogrodowe, pozwalające cieszyć się ogrodem przez cały rok i będące źródłem świeżych i zdrowych warzyw, ziół i owoców.

drzewa, szkółka roślin, szkółka, różnorodność drzew, rośliny, donica, roślina w donice, drzewo w donice, transport roślin, iglaste drzewa, liściaste drzewa
szkółka roślin, szkółka, rośliny, donica, roślina w donice, trawy w donice, byliny, metalowe donice

Posadziliśmy miliony drzew i krzewów. Co roku sadzimy i pomagamy innym w sadzeniu kolejnych tysięcy roślin. Trudno zliczyć ilości wyprodukowanego tlenu i zabsorbowanego dwutlenku węgla przez nasze produkty.

Pomagamy innym organizacjom naprawiać świat dostarczając młode rośliny, wraz z fachową wiedzą i doradztwem co do obchodzenia się z nimi: projektowania, planowania, sadzenia i pielęgnowania. Zależy nam, aby dawały trwały efekt zmieniający środowisko, w którym żyjemy przez kolejne dekady i pokolenia.

Znajdujemy, testujemy i wprowadzamy do środowiska dziesiątki gatunków i odmian, lepiej znoszących nowy klimat i wymagających mniej zabiegów chemicznych.

Stosujemy coraz mniej nawozów sztucznych, w tym nawozów pozostawiających mikroplastik w środowisku. Tradycyjną chemię coraz częściej zamieniamy na preparaty biologiczne, naturalne nawozy i stymulatory wzmacniające nasze rośliny. Odchodzimy od substratów torfowych na rzecz składników odnawialnych i pochodzących z recyklingu.

Tolerujemy odmienność. Zatrudniamy różne osoby: z różnych stron, kultur, wyznań. Staramy się czerpać z różnorodności. Najważniejszym kryterium rozwoju zawodowego są kwalifikacje, zaangażowanie i chęć doskonalenia się.

Bioróżnorodność jest dla nas równie ważna; zestaw produkowanych przez nas gatunków i odmian powstaje w oparciu o ich walory i korzyści użytkowe zarówno dla ich właścicieli, jak i ekosystemów, które tworzą. Nie propagujemy gatunków uznanych za inwazyjne, zbyt podatne na choroby i szkodniki, nieodporne na susze i ekstremalne zjawiska klimatyczne. Ostateczne decyzje na ten temat podejmujemy w oparciu o naszą wiedzę, doświadczenie, subiektywne odczucia i emocje i pokorę wobec natury.  Najważniejszy wydaje nam się jednak zdrowy rozsądek.

szkółka roślin, szkółka, rośliny, byliny, krzewy, rośliny w donicach, różnorodność roślin, widok z góry, drzewa
poznaj naszą ofertę